1. Kuidas jõudsid lasteuuringute huvitavasse maailma?

Nägin töökuulutust lasteuuringute koordineerija ametikohale. Olin uudishimulik ja kandideerisin. Nii mu teekond algas uuringuõe ja uuringute koordineerija rollis :)

2. Kes on Sinu inspireerijaks olnud?

Minu vanemad. Läbi ja lõhki suurimad inspireerijad ja toetajad läbi minu elu.

3. Nimeta kõige huvitavam teema, millega oled uuringuid tehes kokku puutunud.

Kliiniliste uuringute läbiviimise eetiline pool, mis tuleb eriti teravalt esile seoses lastega. See teema on väga mitmetahuline ja põnev. Diskussioone jätkub pikemalt ja, kas alati ongi õiget või valet vastust?


4. Millest tunned uuringut läbi viies kõige rohkem puudust?

Eraldiseisvast uuringumeeskonnast. Põhimõtteliselt teeme me seda tööd enda kliinilise põhitöö kõrvalt ja vahel tundub, et see pidev rahmeldamine eri suundades ei taga vajalikku maksimumi. Aga eks Eesti ole väike riik ja meeskond ongi väike. Kuid selle võrra väga kokkuhoidev - inimesed teevad seda tööd südamega ja anname alati endast parima :)

5. Mida teeksid uuringute vallas teisiti?

Kas just midagi teisiti… Eks arenguruumi on igal pool. Näiteks ma arvan, et seda valdkonda võiks tutvustada tervishoiuvaldkondade õppekavades. Äratada huvi juba tudengites, sest erialaselt on palju potensiaali selles valdkonnas töötada nii uuringuõena, koordineerija rollis, monitoorijana.

6. Mis on uuringut läbi viies Sinu jaoks kõige põnevam?

Tegelikult on kõige põnevam näha lõpuks neid uuringutulemusi, mille nimel me kõike seda vaeva näinud oleme. Sinna jõudmine võib vahel olla üks lõputult keeruline ja kadalippe täis protsess. Põnev on ka rahvusvaheline aspekt - need inimesed mujal maailmas, kes tegelevad sama valdkonnaga: kuidas on see kõik mujal üles ehitatud, mil moel nende protsessid toimivad jne.

7. Kuidas saaksid poliitikud ja ühiskond panustada lasteuuringute korraldamisse?

Teadvustamisel on oluline roll. Teaduse teadvustamine! Uuringud lastega ei ole suvalised katsetamised. See kõik on väga struktureeritud, jälgitud, eetikakomiteede poolt läbi vaadatud, tehniliselt paika pandud teadus!

8. Kuidas ühildad oma elus erinevad rollid: õendusjuht, tädi, tütar, sõber…

Tähtis on leida tasakaal! Mis on minu jaoks vahel ilmatuma raske, sest tahan kanda oma õlul palju ja kõike korraga. Minagi alles õpin, kuidas ühildada rollid nii, et ükski neist ei kannataks.

9. Millele kulub Sul igapäevaselt kõige rohkem aega?

Statistiliselt töötamisele ja magamisele. See on elu paratamatus. Selle kõige vahelt leian aega meeldivate toimetuste ja olemiste jaoks.

10. Millest oleksid valmis ilma mõtlemata loobuma?

(Üle)muretsemisest! Täiesti tulutu tegevus, aga ometi olen ma selles väga osav.

11. Mis on Sinu elu viimasel ajal oluliselt lihtsamaks muutnud?

Mitte küll otseselt viimasel ajal, vaid juba pikema perioodi jooksul muusikateraapia. Olen väga tugev vaimse tervise ja heaolu pooldaja. Olen ise läbinud muusikateraapia algõppe ning saanud palju tuge ja kasu oma ellu teraapias käimisest. Vaimne tervis on üks olulisemaid aspekte meie enda “mina” juures. Tuleb kummutada müüt, et teraapias peab käima ainult siis, kui inimesel midagi “viga” on. Vaimse tervise toetamine ja tervistamine on sama oluline (kui mitte olulisem) kui hoolitsemine füüsilise tervise eest.

12. Kui Sa saaksid ühe sõnaga kirjeldada, kes Sa pole, siis see sõna oleks?

Pealiskaudne.

13. Kui saaksid ühe sõnaga öelda, kes Sa oled, siis see sõna oleks?

Reisikirglane (inimene, kes armastab reisida ja teeb seda suure kirega).

14. Mis on Sinu elus kõige olulisem saavutus?

Pürgimine oma soovide ja unistuste poole. Siinkohal näiteks elasin-tegin õpingute ajal kliinilist praktikat Erasmus programmi raames Saksamaal, elasin-töötasin-õppisin magistriastmes Inglismaal, töötasin vabatahtlikuna Keenias.

15. Mida tähendab Sinu jaoks vaba aeg?

Aeg, mil ma suudan oma aju töölainelt ümber lülitada puhkamislainele.













EST