Kogu lasteuuringute võrgustiku pere võib rõõmustada: riigi teaduspreemia arstiteaduste valdkonnas pälvisid meie inimesed, professorid Irja Lutsar ja Tuuli Metsvaht tööde tsükli „Vastsündinute sepsise interdistsiplinaarne käsitlus“ eest.

Professorid on ühel meelel, et suur tunnustus jõudis nendeni kogu uurimisrühma tegevuse tulemusena. Tööde keskseks teemaks on üks sagedasemaid probleeme vastsündinueas – vastsündinu sepsis, mis moodustab neljandiku kõikidest vastsündinuea surma põhjustest maailmas. Uurimistööd viitavad seedetraktile kui ühele peamisele sepsise tekitajate reservuaarile. Varast seedetrakti asustamist virulentsete mikroobidega saab mõjutada erinevate perekeskse intensiivravi kompleksi kuuluvate meetmetega, sh vastsündinu toitmisega oma ema rinnapiimaga.

Uuemad ravimid ei jõuagi või jõuavad vastsündinuteni suure hilinemisega, kuna kliiniliste uuringute läbiviimine selles haigete grupis on keerukas. Antibakteriaalsete ravimite farmakokineetika ja kliiniline efektiivsus ongi olnud üheks uuringute ja rahvusvahelise koostöö keskmeks. Uuringute tulemusena on ravimi valiku ja annustamise soovitused jõudnud mitmetesse rahvusvahelistesse juhenditesse. Samuti on uuritud viimastel aastatel individuaalse annustamise võimalusi kitsa terapeutilise laiusega ravimite puhul ja valminud on tarkvara DosOpt vankomütsiini individuaalseks annustamiseks.
 
Preemiad antakse pidulikult üle vabariigi aastapäeva tähistamise raames. Tutvu teiste laureaatidega Eesti Teaduste Akadeemia kodulehel.

Soovime edu uuringumeeskonnale nende tänuväärses töös.

Eesti 2023 aasta teaduspreemiate saajad. 
Pildi autor on Birgit Püve.